Каталог товарів

Як працює серцево-судинна система?

Категорії

Як працює серцево-судинна система людини?
Серцево-судинна система людини – складний та чутливий апарат, що забезпечує постачання кров'ю всіх органів та тканин організму. У той же час принципи роботи серцево-судинної системи надзвичайно прості: серце виконує функцію насоса, що перекачує кров, а кровоносні судини – роль трубопроводів, якими кров доставляється від серця до органів і назад. Таке порівняння, звичайно ж, є приблизним і відображає лише основну суть роботи нашого серця та судин, більш тонкі механізми функціонування цієї складної системи організму ми намагатимемося пояснювати нижче.

Серце – це центральний насос нашого організму. Щохвилини серце перекачує приблизно 5 літрів крові. Усередині серця є 4 порожнини (камери), розділені між собою перегородками та клапанами. Робота серця складається з циклічно змінних скорочень (систоли) і розслаблень (діастол). Під час скорочення (систоли) обсяг порожнин серця зменшується і кров викидається із серця в систему кровоносних судин. Під час розслаблення (діастол) камери серця розширюються і серце наповнюється кров'ю. У фазу розслаблення клапан, що відокремлює серце від системи кровоносних судин (клапан аорти) замикається, завдяки чому кров не повертається у серце, а починає текти по судинах.

Кровоносні судини – це шляхи, якими протікає кров. В організмі людини є кілька різновидів кровоносних судин: артерії, капіляри та вени.

Артерії (артеріальні судини) схожі на трубочки різного діаметра з більш менш товстими стінками. Характерною особливістю артеріальних судин є те, що їхні стінки мають велику кількість м'язових волокон, завдяки чому ці судини можуть скорочувати і розслаблятися, а значить зменшувати і збільшувати свій діаметр (просвіт). Артерії називаються так, тому що по них від серця тече артеріальна кров, тобто кров багата на кисень. Швидкість циркуляції крові за артеріями дуже велика (кілька метрів за секунду). На малюнку артері показані червоним кольором

Відня – це кровоносні судини, якими тече венозна кров, тобто кров із низьким вмістом кисню. По вен кров повертається від органів до серця. Як і артерії, вени бувають різного діаметра. Діаметр вен змінюється в залежності від об'єму крові, що накопичилася в них - чим більше об'єм крові, тим ширше просвіт вени. По венах кров тече повільно (кілька сантиметрів за секунду). На малюнку вени показані синім кольором.

Капіляри – це найдрібніші кровоносні судини нашого тіла. Діаметр капілярів вимірюється кількома мікронами, що можна порівняти з діаметром клітин крові людини. Стінки капілярів надзвичайно тонкі. Через стінки капілярів відбувається обмін газами та поживними речовинами між кров'ю та тканинами нашого тіла. Швидкість перебігу крові за капілярами мінімальна.

Таким чином, серцево-судинна система організму являє собою замкнене коло, яким циркулює кров від серця до органів і назад - це так зване велике коло кровообігу. Крім великого кола кровообігу існує ще мале коло кровообігу, яким кров циркулює між легкими і серцем. У легенях кров збагачується киснем і позбавляється надлишку вуглекислого газу.

Пульс та артеріальний тиск
Пульс і артеріальний тиск це два найважливіші показники роботи серцево-судинної системи нашого організму. Нижче ми покажемо, що таке пульс і артеріальний тиск.

Пульс – це поштовх, який ми відчуваємо, промацуючи артерії, що проходять близько поверхні тіла. Пульсова хвиля формується при викиді крові з серця в момент систоли (скорочення), при цьому в початковій частині аорти (головна артеріальна судина нашого організму) формується ударна хвиля, яка передається по стінках усіх артерій, і яку ми відчуваємо як пульс. У нормі частота пульсу та його ритмічність відповідають частоті та ритмічності серцевих скорочень.

Артеріальний тиск - це тиск, під яким протікає кров за артеріальними судинами. Як формується артеріальний тиск? По-перше, артеріальний тиск залежить від обсягу циркулюючої крові. Загальний об'єм крові дорослої людини дорівнює приблизно 5 літрам, 2/3 з яких тече кровоносними судинами. Зниження обсягу циркулюючої крові (ОЦК) призводить до зменшення артеріального тиску, а збільшення ОЦК до збільшення артеріального тиску.
По-друге, артеріальний тиск залежить від діаметра судин, якими тече кров. Чим менший діаметр судини, тим більша опірність течії крові і тим більший артеріальний тиск.
По-третє, артеріальний тиск визначається роботою серця, чим інтенсивніше працює серце і що більше крові воно перекачує за одиницю часу, то вище артеріальний тиск.
У медицині прийнято визначати два види артеріального тиску: систолічний та діастолічний. Систолічний артеріальний тиск відповідає тиску в артеріальних судинах у момент скорочення серця – це максимальний показник артеріального тиску.
Діастолічний тиск відповідає тиску в артеріальних судинах у момент діастоли (розслаблення) серця.
У загальновідомій формулі нормального артеріального тиску 120/80 (читається 120 на 80) число 120 відповідає тиску систоли, а число 80 - діастолічному.

Системи регулювання артеріального тиску
Рівень артеріального тиску визначає ступінь постачання органів всього організму поживними речовинами та киснем. Навіть невеликі зміни артеріального тиску можуть значно вплинути на роботу того чи іншого органу. Саме тому рівень артеріального тиску в організмі знаходиться під суворим контролем і регулюється з високим рівнем точності. У регуляції артеріального тиску бере участь два основних механізми: нервовий та гуморальний.
Нервовий механізм контролю артеріального тиску здійснюється корою головного мозку, вегетативними центрами головного мозку та симпатичними центрами спинного мозку. Завдяки роботі цих нервових центрів до артеріальних судин постійно посилаються нервові імпульси, які за допомогою скорочення або розслаблення м'язових волокон у стінках судин підтримують тонус судин (діаметр судин), і відповідно рівень артеріального тиску на необхідному рівні.
Гуморальний механізм регуляції включає участь великої кількості гормонів (адреналін, норадреналін, ангіотензин, стероїдні гормони), що впливають на основні складові роботи серцево-судинної системи людини: робота серця, об'єм циркулюючої крові, тонус судин.
Однією з найважливіших складових апарату, регулюючого рівень артеріального тиску, є ренін-ангиотензиновая система, у роботі якої беруть участь нирки.
Знання основних механізмів роботи серцево-судинної системи допоможе читачеві краще розібратися в проблемах артеріальної гіпертонії, зрозуміти причини виникнення цієї хвороби та принципи її лікування.

( 100 )
Коментарі
Поки немає відгуків
Написати коментар
Ім'я*
Email
Введіть коментар*